Dzieciństwo bez próchnicy

Nasze przedszkole zakwalifikowało się do udziału w projekcie „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”, współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Zdrowia, którego liderem jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”. Program będzie promował zachowania prozdrowotne oraz profilaktykę chorób jamy ustnej u dzieci. W ramach edukacji pośredniej to nauczyciele wezmą udział w szkoleniach, w trakcie których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać u swoich podopiecznych prawidłowe nawyki zdrowotne. Dzieci będą szczotkowały zęby pod nadzorem, pastą i szczoteczką przekazaną każdemu dziecku indywidualnie. Zapoczątkowane w Programie działania będą kontynuowane przez nauczycieli, rodziców i opiekunów.

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda…”

Chyba każdy przedszkolak zna tę piosenkę, ale czy nasze dzieci wiedzą co trzeba zrobić, aby mieć zdrowe zęby? W ramach programu profilaktycznego „Dzieciństwo bez próchnicy” odwiedziła nas w przedszkolu pani stomatolog, która wyjaśniła dokładnie, w jaki sposób należy szczotkować zęby i co trzeba zrobić, aby nasze uśmiechy lśniły i były zdrowe. Ponadto każdy przedszkolak otrzymał szczoteczkę i pastę do zębów, aby zasady prawidłowego szczotkowania mógł wcielić w życie wręcz natychmiastowo. Nie tylko dzieci dowiedziały się jak dbać o higienę jamy ustnej. Pani stomatolog przeprowadziła również rozmowę z rodzicami oraz wychowawcami grup. Po za tym spotkaniem dzieci z przedszkola miały również wizytę pielęgniarki środowiskowej pani Celiny, która również zaprezentowała dzieciom w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Ponadto dzieci z grupy „Słoneczka” odwiedziły gabinet stomatologiczny, który mieści się w szkole w Bytoni, gdzie pani stomatolog przeprowadziła przegląd dentystyczny małych przedszkolnych ząbków.

W naszym przedszkolu próchnicy mówimy stanowcze „nie”!